1966 Kadını

Necla Seyhun

Yepyeni, şaşırtıcı bir siluet


Evet, son derece değişik, son derece şaşırtıcı. Tepeden tırnağa yepyeni bir moda!.. “Şok” buluşlar 1966 modasına gayet orijinal bir hava veriyor. Yeniliklerden birisi renkli peruklar meselâ, Havai mavi, uçuk pembe renkte yapılan bu perukler bilhassa gece kıyafetleri ile kullanılıyor. Bazı modacılar perukleri elbiselere eş renkte yapıyorlar. Saça ve elbiseye uygun renkte çoraplar da bu yılan yenilikleri. 

Dekolteler gayet orijinal 1966 bahar ve yazında. Mayo dekolteleri tarzında cömert kesimleri elbiselere yeni bir hava getiriyor. Sadece gece elbiselerinde veya yazlık modellerde değil, bahar için hazırlanan yünlü elbiseler de gayet dekolte. Hemen daima kolsuz olan elbiselerde kolsuz olan elbiselerde kol oyuntusu göğüs ortasına kadar geliyor.

Ceket ve mantolarda omuzlar hemen daima kare. Pembe, mavi, portakal kırmızı ve lâcivert mantolarda roba tarzında beyaz bir kesim kıyafete değişik bir görünüş veriyor. Başlar bu bahar çok ufak. Miğfer tarzında başa sımsıkı geçen parlak şapkaların çene altından bağları bir fiyong veya beyaz bir kamelya ile tutturuluyor çok zaman.

Renkli çoraplar bahar kıyafetlerine başka bir canlılık katıyor. Bazı modacılar da elbiseye eş kumaştan çoraplarla yeni bir buluş ortaya atıyorlar. Meselâ puanlı şifon bir elbisenin aynı renkte puanlarla süslü çoraplarla tamamlıyor.

İskarpinler çocuk patiklerine benziyor. Atkılar son derece moda. Topuklar daima kısa ve kare. İskarpinlerde süs olarak düğme ve iri tokalar var.​

Silüet genel olarak tüb şeklinde. Gece kıyafetleri ise kelebeklere benziyor. Şifon veya  organzaden yapılan büzgülü, bol modellerin gayet şiirli bir görünüşü var. 

İşlemeden yapılan orijinal kolyeler, ‘Hayâlet” adı verilen orijinal moda eşarplar, kollara takılan iri yuvarlak ve karelerden gayet orijinal bilezikler yeni modaya son yılların en değişik görünüşünü kazandırıyor.

Necla SEYHUN